... امروز: چهارشنبه - ۰۹ فروردین - ۱۴۰۲
اخبار ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - 11:14 زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

آیین‌نامه استخراج رمزارز تصویب شد

هیئت وزیران در جلسه مورخ 6 شهریورماه سال جاری به پیشنهاد معاونت اقتصادی رییس جمهوری و به استناد اصل 138 قانون اساسی، آیین نامه استخراج رمز دارایی‌ها را تصویب کرد.

هیئت وزیران آیین‌نامه استخراج رمزارزها را تصویب کرد که رونوشت آیین‌نامه رمزارزها به دفتر مقام معظم رهبری، دفتر ریاست جمهوری، معاون اول رییس جمهور، رئیس قوه قضائیه و … ارسال و ابلاغ شده است.

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۶ شهریورماه سالجاری به پیشنهاد معاونت اقتصادی رییس جمهوری و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، آیین نامه استخراج رمز دارایی‌ها را تصویب کرد.

هند از برنامه‌های ارز دیجیتال ملی خود رونمایی می‌کند

دولت هند همانند دیگر کشور‌های جهان، در تلاش است تا روپیه‌ی دیجیتال را به مرحله‌ آزمایشی هدایت کند و در ادامه استفاده آن را گسترش دهد.

بانک مرکزی هند (RBI)، در تاریخ ۱۵ مهر، برنامه‌‌ی ۵۱ صفحه‌ای را منتشر کرده است که در آن برنامه‌ی آینده رمزارز‌ ملی (CBDC) خود را شرح داده است. دولت هند مانند کشور‌های دیگری که به سمت عرضه‌ی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) رفته‌اند، در تلاش است تا بتواند روپیه دیجیتال را توسعه و وارد سیستم بانکی و مالی کشور کند.

حرکت به سوی ارز دیجیتال بانک مرکزی

در زمان نگارش این متن، کشور‌های نیجریه، ایالت متحده آمریکا، چین، تایلند و سوئد پروژه‌های خود برای این نوع ارز دیجیتال را آغاز کرده‌اند. بیشتر کشور‌های جهان به نوعی خود را درگیر ارز دیجیتال بانک مرکزی کرده‌اند. اما در این بین برخی مراحل توسعه آن را سریع‌تر پیموده‌اند و برخی کندتر. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز سند ‌پیش‌نویسی از رمزارز ملی خود با نام «ریال دیجیتال» را در ماه شهریور سال جاری ارائه داده است اما هنوز‌ مرحله آزمایشی آن اجرا نشده است.

رمزارز ملی چیست؟

رمز ارز ملی یا ارز دیجیتال بانک مرکزی در زبان انگلیسی به اختصار CBDC نام‌گذاری شده است. این رمز‌ارز ملی، توسط نهاد پولی هر کشور صادر می‌شود و به نوعی پول فیات رایج کشور‌ها است که با کمک توکن‌های دیجیتالی ساخته می‌شود. این رمزارز‌ها متمرکز هستند و توسط مقامات رسمی کشور عرضه و نظارت می‌شوند.

این نهاد می‌تواند تراکنش‌های انجام شده با این رمزارز را بررسی کند تا از کلاه‌برداری‌‌های مرتبط با آن جلوگیری کند. ارز دیجیتال بانک مرکزی می‌تواند هزینه‌های تراکنش‌ هر‌ کشور را کاهش دهد و در ادامه واسطه‌ها را حذف خواهد کرد. از طرفی شهروندان می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های پارک، عوارض و قبوض به راحتی از این رمزارز استفاده کنند.

رمزارز ملی هند

دولت هند با ارائه برنامه‌ ۵۱ صفحه‌ای در رابطه با رمزارز ملی‌اش، تلاش کرده است تا اطلاعات بیشتری درباره‌ی روپیه‌ هند به خوانندگان برنامه بدهد و معایب و مزایا و اهداف پیش‌روی آن را مورد بررسی قرار دهد. در برنامه‌ نوشته شده به امنیت و نقد شوندگی این رمزارز توجه خاصی شده است اما هدف اصلی عرضه‌ این رمزارز، کاهش هزینه‌های عملیاتی پول فیزیکی در کشور هند است.

روپیه دیجیتال می‌تواند هزینه‌های تراکنش را کاهش دهد و سیستم مالی کاراتر و نوآورانه‌تری را در کشور گسترش دهد. یکی دیگر از اهداف دولت هند، جا‌به‌جایی برون‌مرزی پول است که می‌تواند با رمزارز ملی تسهیل شود. دولت هند تاکنون نتوانسته است که به طور رسمی رابطه خوبی با صرافی‌ها و فعالان رمزارز موجود در کشورش برقرار کند و چندین بار متذکر شده است که این دارایی‌های دیجیتال باعث تهدید ثبات اقتصادی و مالی کشور می‌شوند.

در این برنامه، رمزارز دیجیتال با هدف کنترل و نظارت بر بخش مالی کشور در حوزه ارز دیجیتال ارائه شده است و تضمین می‌کند تا امنیت کاربران حفظ شود. طبق اعلامیه‌ی بانک مرکزی هند، روپیه‌ی دیجیتال به زودی در مرحله‌ی آزمایشی (پایلوت) برای استفاده محدود قرار خواهد گرفت.

مهم ترین اخبار رمز ارز را در اخبار رمزین گیت بخوانید.

منبع:تجارت نیوز

مطالب داغان
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *